České registrační značky

Rakousko

vlajka

Počet obyvatel: 8 260 000
Správní členění: 9 spolkových zemí
Značky podle: 99 okresů

Slovensko

vlajka

Počet obyvatel: 5 396 168
Správní členění: 8 krajů
Značky podle: 79 okresů

Poznávací značky v zahraničí

Informace o značkách v zahraničí se zaměří pouze na ty státy, které jsou České republice geograficky či systémově nejbližší. Informace zde popisované se nebudou snažit o vyčerpávající přehled, mohou mít charakter čistě informativní (kódovací rozdělovníky) nebo inspirativní.

  podpora   České registrační značky

Rakousko

Systém značek v Rakousku přešel v roce 1990 ze zemského kódování (inverzní černobílé tabulky – dosud platné) na kódování podle okresů (Bezirks). Rakouský systém umožňuje recyklovat vyřazené kombinace, z tohoto důvodu je obtížné sledovat posloupnost a rychlost výdeje. Zároveň se tím však zabraňuje vyčerpávání kombinací. Kódy rakouských okresů jsou dvoupísmenné (např. RO = Rohrbach), u hlavních spolkových měst jednopísmenné (např. G = Graz – hlavní město spolkové země Štýrsko), za kódem následuje zemský znak (nebo spolkový znak – např. u vozidel policie, či městský znak u Vídně). Zbytek kódu tvoří číslice a písmena. Rakouská značka může mít různou podobu uspořádání (např. MI 12AB nebo MI 123A nebo MI 123AB). Míchání číslic a písmen (viz např. Polsko nebo Slovinsko) je nepřípustné. V Rakousku je možné zaplatit si za individuální značku (v Rakousku jich jezdí hodně), u takové značky je opět podmínka alespoň jedno písmeno a alespoň jedno číslo – v prohozeném pořadí od běžné registrace (např. MI ABC12 nebo MI HEDU1 nebo MI A1000). Rakouský systém používá spousty kódů pro speciální účely (např. PT = pošta, BP = policie, A = nejvyšší rakouské orgány atd.). U těchto speciálních sérií jsou zpravidla i značky v jiném tvaru (např. N 1 = značka hejtmana Dolního Rakouska, BP 30298 = policie z Dolního Rakouska – číslice 3. Pestrost rakouských značek doplňují modré pro dealery, zelené převozní či červené pro nosiče jízdních kol. Mopedy a malé motocykly mají malé červené dvouřádky se zkosenými dolními rohy. Rakousko si vystačí s jedním rozměrem dvouřádku, nemají veteránské značky ani americké formáty. Díky erbům, podrobnému kódování, originálním zaobleným znakům, trikolorou a odsazením europroužku od okraje (doplněn v roce 2002) patří v Evropě mezi originální a nezaměnitelné značky.

Rakousko — mapa okresů

České registrační značky
Zdroj: internet

České registrační značky

1) kód BA (Bad Aussee) a GB (Gröbming) byl přidělen expoziturám okresu Liezen, v současnosti obě přidělují pouze kód LI.
2) kód BM (Bruck-Mürzzuschlag) vytvořen sloučením okresů Bruck an der Mur (BM) a Mürzzuschlag (MZ) k 1. 7. 2013.
3) kód HF (Hartberg-Fürstenfeld) vytvořen sloučením okresů Hartberg (HB) a Fürstenfeld (FF) k 1. 7. 2013.
4) kód MT (Murtal) vytvořen sloučením okresů Judenburg (JU) a Knittelfeld (KF) k 1. 7. 2012.
5) kód SO (Südoststeiermark) vytvořen sloučením okresů Feldbach (FB) a Radkersburg (RA) k 1. 7. 2013.

Poznámka: země = Land, okolí = Umgebung, město = Stadt, šedou barvou zaniklé okresy.

České registrační značky

Poznámka: kódy v prvním sloupci jsou také dosud platné staré rakouské inverzní značky se zemským kódováním (Linz a Graz kódování pro město). Diplomatické značky pro Steiermark nevycházejí ze zemského kódu St, ale kvůli zachování výchozího jednoho písmene jsou podle hlavního města Graz (G).
Některé kódy jsou duplicitně i okresní (např. ND = také okres Neusiedl am See), diplomatické se liší pouze absencí znaku (nahrazuje jej pomlčka) a uspořádáním zbývajícího pořadového alfanumeru (pouze 1–5 číslic).

České registrační značky

1) od 1. 1. 2004 se již nepřiděluje, přidělují se vídeňské značky ve formátu W 1234 BB
2) od 1. 7. 2005 se v důsledku sloučení policie a četnictva již nepřiděluje
3) přidělováno od 31. 12. 2004, dříve ZW
4) přidělováno do 30. 12. 2004, poté FV

HTML | Fotogalerie rakouských značek (přístup na heslo)

Slovensko

Slovenský systém poznávacích značek (evidenčné číslo vozidla – EČV) začal psát svoji historii v roce 1997. Nové tabulky EČV nastoupily v nové grafické podobě s rozšířeným počtem kódů (okresů), s novým formátem XX-ČČČPP (XX = okres, Č = číslo, P = písmeno) a s vyraženým slovenským znakem. V roce 2004 byl znak nahrazen europroužkem, v roce 2006 se znak na značku vrátil (mezi okresní kód a pořadové číslo). Slovenský systém značek umožňuje za příplatek volitelné EČV (5 znaků za kódem okresu), odlišuje přípojná vozidla písmenem YA-YZ na 6.–7. pozici, nabízí dvě velikosti motoformátů avšak pouze jednu čtvercovou velikost pro osobní a nákladní vozidla. Série začínají od 001AA do 999AZ, dále od 001BA do 999BZ a tak dále až po 999ZZ. Po vyčerpání (Bratislava v roce 2010) přichází na řadu druhý kód (Bratislava: po BA 999ZZ následuje BL 001AA). Staré slovenské SPZ z dob Československa musely být povinně v určitém termínu vyměněny.

Osobitné evidenčné číslo a zrušení X-kových značek
Tabulka s poznávací značkou s kódem „P“ je určena pro vozidla policejního sboru ministerstva vnitra a vojsk ministerstva vnitra. Naproti tomu tabulka s běžným okresním kódem obsahující na pořadových místech písmeno X (např. BA X 981) je určena pro:
celní stráž | sbor vězeňské a justiční stráže | železniční policii | obecní policii | poštu a telekomunikace | požární ochranu | horskou záchrannou službu a báňskou záchrannou službu | vozy používané ve zdravotnictví | armádu SR a ministerstvo obrany SR | a pokud je vozidlo určené na činnost, která nevyhnutně vyžaduje výjimku z respektování dopravních značek ustanovených v odstavci 4.
Odstavec 4 pak popisuje, které dopravní značky může takové vozidlo porušit. Poté, co se však v médiích začalo řešit zneužívání X-kových značek například služebními audinami vysokých představitelů pošt (určitě s nimi nejezdili vybírat poštovní schránky), byla X-ková čísla zrušena.

Slovensko — mapa okresů

České registrační značky
Zdroj: internet

České registrační značky

1) kód nasazen po vyčerpání série BA v roce 2010
2) kód BY používán pro zaniklý okres Bratislava-vidiek před rokem 1997
3) kód HE nahradil dřívější HN používaný před rokem 1997
4) kód PB nahradil dřívější PX používaný před rokem 1997
5) kód VT nahradil dřívější VV používaný před rokem 1997
6) kód BT používán i před rokem 1997
7) kód BC používán i před rokem 1997

HTML | Fotogalerie slovenských značek (přístup na heslo)

HOME ZPĚT NAHORU VPŘED

O webu | Mapa stránek | © 2007–2016: Michal Hájek | www.3260.cz | michal.hajek@3260.cz